Na svůj první kruh přijíždím v ne zrovna ideálních podmínkách, den předem se přihlásí o pozornost celkem vehementně bolavý zub a tak ráno bojuji se silným pokušením zůstat doma v peřinách a vše vzdát. Ale vzhledem k tomu, že se právě rozjíždí nový cyklus učících se kruhů pro průvodkyně a zatím není vypsaný žádný další termín, nakonec překonám všechny obtíže a vyrážím na cestu do Prahy. Setkání je svoláno do prostor Creative Gate v Jindřišské ulici, kam dorážím mezi prvními. I když jde o menší prostor, hned se cítím útulně díky velkým oknům a spoustě světla, díky barevným obrazům na stěnách a libé vůni z konvic s připraveným čajem. Zvědavě si prohlížím přicházející se ženy a nasávám atmosféru. Jsem trochu nervózní z toho, jak to vůbec vše bude probíhat, jaké ženy se objeví, jak se budu v tomto novém prostředí cítit. Nějakou zkušenost s ženskými kruhy už mám, ale vždy to byly kruhy spíše v duchovnějším ladění, spojené s rituálními oslavami pohanských svátků, s medicínou a s léčením. Jak to bude probíhat mezi podnikatelkami? Jsem tu vůbec správně?
Začínáme. Po krátkém energizačním cvičení nastává představování. Sešlo se nás celkem 13 plus naše průvodkyně kruhu. Dostáváme první úkol: vybrat si z kabelky předmět, který mě charakterizuje a pomocí něho se krátce představit. Překvapuje mě různorodost kruhu, jsou tu ženy, věnující se zdravé stravě, ženy pracující pro neziskovky, masérky, podnikatelky, redaktorky, bankéřka, píaristka, koučka, maminka na mateřské dovolené. Dochází k prvnímu zasíťování pomocí klubíčka s vlnou, které různě putuje kruhem podle toho, kdo zrovna mluví, spojuje nás navzájem a vytváří nové vazby.
Motivace, které nás sem dovedly, jsou si hodně podobné. Jsou tu ženy, které hledají změnu, chtějí se zabývat svým ženstvím, chtějí sdílet své zkušenosti s druhými, chtějí být prospěšné, chtějí něco předat, chtějí se setkávat, chtějí se něco nového naučit, chtějí se někam posunout a růst, chybí jim lidská pospolitost, chtějí se podílet na změně ve společnosti a spoluvytvořit zdravé společenské klima.
Kruh vede Lenka Papadakisová, která je zároveň zakladatelkou a iniciátorkou klubu „Moudrého podnikání žen“ a řady dalších zajímavých projektů, která nás hned v úvodu seznamuje s několika dohodami, základními principy komunikace, které máme v našem kruhu dodržovat: mluvím i naslouchám ze srdce, jsem spontánní, říkám jen to, co slouží nejen mě, ale i skupině nebo vyššímu dobru, zaměřuji se na esenci-jdu k podstatě věci, cokoliv je v kruhu řečeno, zůstává v kruhu, mluví jen ta, která si vezme do ruky mluvící předmět (na našem setkání je na výběr plyšová hračka, červené klubíčko, mušle, květina).
Začínáme symbolikou kruhu, co to pro nás znamená? Shodneme se na tom, že kruh znamená nehierarchičnost, rovnost, jednotu, celistvost, sjednocení, bezpečí, toleranci, zklidnění a zaměření pozornosti, autenticitu, plnou přítomnost, uvolnění, respekt. Je léčivý a energizující, generuje podporu a pocit přijetí, učí nás nehodnotit a hlavně naslouchat. Učí nás vzájemnému respektu i disciplíně. Je to něco, co nás přesahuje, kruh VÍ. Objevuje se zvláštní synchronicita a dostávám odpovědi na otázky, které jsem si třeba ani vědomě nepoložila, ale které ve skrytu hledám a řeším. Věřím, že tato synchronicita se projevuje u každé z přítomných. Probíráme základní prvky kruhu, které si vzápětí zkoušíme v nově utvořených menších skupinkách a kruzích, v nichž společně řešíme zadané úkoly. I v těchto malých uskupeních brzy zjišťuji, že kruh FUNGUJE a celek je prostě víc, než souhrn částí. Jak tak pozoruji naši skupinku i ty ostatní, vidím nadšení, zaujetí a opravdovou účast. Na těch kruzích opravdu něco je!
A protože náš učící se kruh je zaměřen na ženy, které se chtějí stát průvodkyněmi těchto kruhů, hodně se věnujeme i charakteristice takovéto facilitátorky (průvodkyni kruhů). Jaká by měla ideálně být? Co umí? Co je pro tuto práci důležité? Nejdůležitější vlastnosti facilitátorky se pak snažíme vyjádřit nějakým symbolem. Z nakreslených obrázků vyplývá, že pro někoho je symbolem záchranný kruh, pro někoho otevřené dveře, náruč, ruka, ukazatel směru, „ rozsvěcovačka“, pochodeň, kruhová víla, žena s tykadly, žena pěstitelka… Nápadů je hodně, každý má něco do sebe a my se u toho dobře bavíme.
Program je nabitý, během dne probíráme různá témata, vztahující se k praktikám, formám i prvkům councilu, koučování, vědomému leadershipu, různým stylům vnímání. Ve chvílích, kdy pozornost upadá, nás naše průvodkyně citlivě přivede zpět k pozornosti nějakou hrou, změnou, energizačním cvičením.
Na závěr každá vypracováváme plán vlastního rozvoje a zadáváme si úkol do příštího setkání. Při posledním sdílení v kruhu každá z nás vypíchne to, co pro ni bylo „perlou dne“, co ji nejvíc obohatilo, co pro ni dnešní kruh znamenal, co si z dnešního dne odnáší. Shrnujeme to, jak se po našem prvním kruhu cítíme. Zaznívají slova ocenění a uznání, pro všechny to byl hlavně zážitek, smysluplně strávený čas, radost, zajímavá zkušenost, posun na osobní cestě, nový dílek do mozaiky, který přinesl změnu vnímání.
Ačkoliv jsem se zúčastnila hlavně ze zvědavosti, jak může fungovat kruh i v úplně jiném prostředí, než znám, po našem první setkání se začíná vynořovat myšlenka na novou možnost seberealizace, která dává smysl, má v sobě zajímavý přesah a umožňuje také větší zapojení se v místě bydliště, neboť podporuje lokální setkávání se lidí. Díky absolvovanému kruhu mám jasnější představu, jak je možné vše zrealizovat, jak se k tomu postavit, jakých forem a přístupů mohu využít. Vřelé díky naší moudré a empatické průvodkyni i všem zúčastněným odvážným ženám. Pociťuji ohromnou vděčnost za možnost být toho všeho součástí a už teď se těším na naše další setkání.
Napsala Nicol Vondra
Napsat komentář